10 otázek, 1 e-shopař. Otázky budou zůstávat, ale šéfové e-shopů se budou měnit. Můžete se poučit, můžete se s nimi ztotožnit, můžete si porovnat jejich odpovědi na vaše nejoblíbenější otázky.
Tady je 10 otázek pro Zuzanu Hlouškovou z Bamboolik.cz.
1. Proč jste se pustili do e-shopařiny?
U nás to bylo trochu jinak než u většiny. Když jsme v roce 2012 začínali, nebylo vůbec běžné zakládat e-shop – a rozhodně to nebyl náš cíl. Na začátku jsme prostě jen chtěli vyrábět látkové plenky, protože nám přišly jako úžasný ekologický produkt v době, kdy být eko ještě moc „in“ nebylo.
Já jsem do toho šla s tím, že chci zachránit planetu – úplně vážně! A pak mi došlo, že asi nestačí to lidem jen říct, a šířit osvětu. E-shop byl ale pro nás od začátku jen nástroj, jak se dostat ke koncovým zákazníkům.
Ten úplně první? Vznikl za šest hodin v noci na hotelovém pokoji po veletrhu – mezi kojením a nočním ponocováním. Fotky z kuchyně, texty psané s pohledem upřeným do hvězd… Byl to trochu punk. Ale fungovalo to! A tak jsme v tom jeli dál.
2. Co byste chtěli, aby o vás ostatní věděli, ale nikdo se vás na to nikdy nezeptal?
To je hezká otázka. Já bych to spíš pojala takto: Co se snažím nenápadně propašovat do každého rozhovoru, i když se na to vlastně nikdy nikdo neptá? Že máme neuvěřitelný tým lidí!
Po těch letech ve firmě jsem si uvědomila, že jsme se tu sešli opravdu skvělí lidé a že jsme spolu vytvořili něco jako druhou rodinu. Myslím, že jsem si už od začátku podvědomě chtěla vytvořit vlastní „sociální bublinu“ – místo, kde se lidi podporují, drží spolu, kde jsou vztahy opravdové. A povedlo se!
Dneska máme tým, který není jen sehraný pracovně, ale hlavně lidsky. Nejsou to jen „kolegové“ – jsou to lidi, kterým důvěřuju a na které se můžu spolehnout. Vím, že když se něco děje, vždycky je tu někdo, kdo podrží, pomůže, povzbudí.
A to je pro mě nesmírně cenné.
Možná to navenek není vidět, možná to není něco, co by nám přineslo ocenění nebo plaketu, ale uvnitř firmy to cítíme všichni. A to je to nejdůležitější. ♥
3. Co je nejlepší na tom, vést e-shop?
Za mě určitě ta flexibilita. Díky e-shopu se můžeme neustále přizpůsobovat – jak době, tak potřebám našich zákazníků. Ať už jde o změny v prezentaci produktů, nebo třeba lokalizaci pro různé trhy.
Máme sice fyzický produkt, ale díky tomu, že ho prodáváme online, můžeme web rychle překlopit do jiného jazyka, upravit komunikaci pro konkrétní zemi a oslovit tak nové zákazníky. U kamenné prodejny by něco takového bylo mnohonásobně složitější – a u služeb snad ještě víc.
Zkrátka e-shop nám dává velkou svobodu a možnost růst. A to je skvělé.
Rozjeďte svůj e-shop i vy! Díky platformám a chytrým nástrojům to zvládne každý, kdo má kvalitní produkt.
4. Co na své práci nejvíc nesnášíte?
Popravdě? Rutina. Nejsem systematický typ – spíš vizionář, který miluje nové nápady a posouvání věcí dopředu. Naštěstí mám kolem sebe tým skvělých lidí, kteří mě v tomhle doplňují. Díky nim se můžu soustředit na to, co mi jde nejlíp – vize, strategie a směr. Rutinu zvládnu, když je třeba. Ale rozhodně si ji neužívám.
5. Co děláte, podle vás, lépe nebo zajímavěji než ostatní?
Řekla bych, že rozhodně jedeme hodně autenticky. Ačkoliv nám to možná jde líp naživo než online, snažíme se to postupně přenést i do komunikace na e-shopu. Kdo nás zažil na veletrhu, tak ví – tam to bylo vždycky cítit nejvíc.
Zároveň opravdu dobře známe naše zákazníky.
Díky tomu si můžeme dovolit dělat věci jinak, než „by se mělo“. Víme, co funguje na naše publikum, a občas jdeme i proti proudu. Často jsme to právě my, kdo přichází s něčím novým dřív, než je na to úplně připravený trh – látkové plenky, ekologická menstruační hygiena, poradkyně, nebo třeba přístup „něco mezi látkovkou a jednorázovkou“. Děláme to, čemu věříme, a věříme, že je to správně. A občas nás to stojí čas, energii i peníze. Ale hodnoty máme pořád na prvním místě.
6. Jaké jsou největší překážky vašeho businessu?
Upřímně? Právě naše vlastní hodnoty. V byznysovém slova smyslu bych řekla, že jsou překážkou právě proto, že nám nedovolí dělat věci levněji nebo jednodušeji. Chceme férově platit lidi, používat certifikované materiály, vyrábět v Evropě, podporovat udržitelnost a chovat se zodpovědně – k lidem i planetě. A to všechno něco stojí.
Víme, že kdybychom některé věci dělali „chytřeji“ (čti levněji a rychleji), vyděláme víc. Ale my věříme, že naše cesta je ta správná. A dokud se na sebe můžeme každé ráno podívat do zrcadla s čistým svědomím, víme, že má smysl v tom pokračovat.
7. Jaký největší fuckup jste zažili?
Já vlastně slovo „fuckup“ moc nepoužívám – pro mě jsou to spíš lekce. Ale kdybych měla vybrat jednu z těch větších, byla by to rozhodně zkušenost se vstupem na zahraniční trh. V jednu chvíli jsem se rozhodla víc řídit hlavou než intuicí a vybrala si partnera, který nesdílel naše hodnoty. Výsledkem bylo, že se vše zpomalilo o dva až tři roky. Byla to hodně náročná fáze – ale zpětně vím, že mě to manažersky posunulo nejvíc.
Taky jsem si v té době definitivně ověřila, že můžu pracovat s různými typy lidí, ale musíme sdílet hodnoty a vizi. Bez toho to nejde. Diverzita je skvělá, ale když chybí společný jmenovatel, je to spíš třecí plocha než výhoda.
No a jinak? V běžném provozu – když se na něco zaměřím, jdu do toho naplno. Jenže pak mi někdy něco jiného uteče. Ale už se znám. A když něco chytnu do hledáčku, dotáhnu to fakt daleko – jen občas v jiném pořadí, než se píše v učebnicích managementu. 😈
8. Co jsou podle vás nejzbytečněji investované peníze nebo čas (v rámci vedení
e-shopu)?
Zkušenost říká jasně – vlastní e-shopová platforma je past. Pokud provozujete běžný e-shop s konkrétními fyzickými produkty, krabicové řešení je dnes prostě nejefektivnější cesta. Ideálně takové, které je flexibilní a umožňuje vizuální úpravy, ale zároveň drží krok s vývojem technologií – a že ten je extrémně rychlý.
Když se podívám zpětně, nejvíc promrhaných peněz a času šlo do vývoje funkcí, které už dnes mají krabicová řešení dávno zabudované (např. online platby, Zásilkovna, Gopay, výdejní místa…). A hlavně do nesprávně zvolených externích dodavatelů nebo konzultantů. Ti často vypadají navenek skvěle (mají krásné weby a prezentace), ale realita je jinde.
Dnes bych bez důkladného ověření referencí do spolupráce nešla. Učíme se spoustu věcí interně, abychom dokázali efektivně zadávat a kontrolovat práci specialistům, a tím z nich opravdu vytěžit maximum.
Zásadní poznatek:
👉 Najít kvalitního partnera trvá. A ověřit si ho – ještě déle.
👉 Reference, reference, reference. A ještě jednou reference.
A díky tomu jsme třeba dnes rádi, že jsme šli do spolupráce s Leadhubem – protože tam právě ty pozitivní reference hrály roli, a rozhodně nelitujeme. 🙂
9. Co děláte po práci/jak vypínáte?
Pozor, to jsou dvě úplně odlišné věci!
Co dělám po práci? No, většinou další práci… maminkuju, starám se o domácnost a snažím se udržet život v chodu.
A jak relaxuju? To už je jiná disciplína – a hlavně vědomě a nutně plánovaná.
Abych vypnula hlavu, musím zapnout tělo. A čím intenzivněji, tím líp – jedině pak se mi mozek opravdu zklidní. V poslední době jsem nečekaně propadla fitness cvičení, konkrétně silovému tréninku s trenérem ve fitku. Nikdy bych nevěřila, že mě to chytne – ale chytlo, a pořádně!
No a druhá moje srdcovka: hory a výlety s batohem. Za pár dní vyrážím na 5denní sólo výlet – zatím nevím, jestli to budou ferraty v Dolomitech, Tatry nebo Fatra, ale jisté je jedno: batoh, spacák, stan, vařič, opalovací krém, sluneční brýle… a pořádné boty. Doufám, že tři měsíce ve fitku mi pomůžou se na kopec vyškrábat bez infarktu. 😄
Tenhle pohyb je pro mě nejlepší způsob, jak vypnout hlavu a dobít baterky, abych mohla zase fungovat naplno.
10. Jakou nejcennější radu byste dali svému já před 5 lety (když teď už víte to, co víte 🙂)?
Možná bych ji spíš poslala zpátky o 15 let, na úplný začátek podnikání, kdy jsem byla ještě takové to opelichané kuře. 😊 Ale dobře – rada by zněla jasně:
„Věř své intuici.“
Ta ti totiž vždycky napoví, kteří lidé ladí s tebou a s tvými hodnotami – a právě těmi se obklop. Těch se drž.
Protože když nejdeš za cílem sama, ale jste na té cestě spolu, tak je to nejen snazší, ale taky mnohem příjemnější. A když nic jiného, tak se aspoň u toho hodně nasmějete.
Bamboolik existujeme od roku 2012. Z malé živnosti vyrostla sebevědomá společnost, která nastavuje trendy v odpovědném a udržitelném podnikání. O tom potvrzuje ocenění Trendsetter jako TOP Odpovědná malá firma od Byznysprospolečnost.cz.
Česká firma sídlící v Brně vyrábí všechny výrobky v ČR, zčásti dokonce v chráněných dílnách. Je týmem nadšenců do všeho „eko“, zejména opakovaně použitelných alternativ jednorázových výrobků denní (s)potřeby. Udržitelnost je hlavním krédem, které prostupuje životy všech členů týmů i celým podnikáním.
E-shop bamboolik.cz podporuje své tržby e-mail marketingovou strategií, kterou realizuje v Leadhubu.
Mezi nejvýkonnější automatické kampaně klienta patří:
- sleva na první nákup
- opuštěné košíky
- připomenutí prohlížených produktů
- opuštění webu
- retenční a reaktivační kampaně
Pravidelná komunikace s odběrateli je pak zajištěna běžnými rozesílkami – newslettery, jejichž míra otevření dosahuje velmi často nadprůměru, a SMS marketingem.